poniedziałek, 2 stycznia 2017

Karaczan prusak

Karaczan prusak (Blattellagermanica)


www.insektpol.pl




Kaczan prusak występuje tylko w północnej Europie. W Polsce nie jest często spotykany.

Dorosły osobnik karaczana osiąga długość wahającą się na poziomie 10-15mm. Owady te są żółtobrązowe. Na przedpleczu widać dwa ciemne znamiona, co jest ich cechą charakterystyczną. Skrzydła posiadają samice oraz samce, jednak nie są one rozwinięte.

Z racji tego, iż odżywiają się one pokarmem roślinnym i zwierzęcym, bardzo często napotkać je można właśnie w miejscach, gdzie pokarm występuje np. kuchnie, sklepy czy magazyny. Lubią miejsca chłodne, w których panuje duża wilgotność. Żerują tylko w nocy, w dzień schowane są w szczelinach.

Samica karaczana prusaka składa 5-8 kokonów. W jednym kokonie mieści się 30 jaj. Samica czuwa przy kokonach do momentu, kiedy wyklują się larwy. Okres ten szacuje się na około 20-30 dni. Larwy wraz z matką znajdują się blisko pożywienia. W zależności od temperatury, szkodnik rozwija się krócej lub dłużej. Przy optymalnych warunkach atmosferycznych, larwie karaczana zajmuje to około 3 miesięcy. Dorosły osobnik żyje nie dłużej niż 10 miesięcy.

Owady tego gatunku są nosicielami wielu chorób. Są to na przykład czerwonka lub grypa żołądkowa. Ich odchody mogą spowodować reakcje alergiczne. Kiedy znajdą się one blisko jedzenia, przenieść na nie mogą bakterie zagrażające zdrowiu człowieka.



TAGI: Owady w domu, insektpol, robaki w kuchni, zwalczanie karaluchów, odkaraluszanie